Pijawki pochodzą z hodowli, są przebadane laboratoryjnie.
Kontrola biologiczna zapewnia, że pacjent otrzymuje wysokiej jakości czysty środek leczniczy.
Przebieg zabiegu
Zabieg trwa około 1,5 godz. Jednorazowo można przystawić od 3-15 pijawek w zależności od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania, stanu organizmu pacjenta, jego wieku i masy ciała. Po ukąszeniu , które nie jest bolesne (odczuwalne jest lekkie pieczenie) pijawka wpuszcza środki znieczulające. Przez 1h pijawka wpuszcza związki lecznicze do krwioobiegu. Jeżeli po tym czasie sama nie odpadnie to zostaje usunięta.
Na miejsce ukąszenia zostaje założony sterylny opatrunek. Z ranek będzie się sączyć krew z chłonką i toksynami od 5-24 godz. Czas zależy od krzepliwości krwi, stanu organizmu, przebiegu choroby.
Pijawki używane są tylko jednorazowo, po zabiegu zostają zutylizowane.
Kuracja by przyniosła pożądane efekty powinna odbywać się w 5-7 dniowych odstępach(by regularnie wprowadzać lecznicze związki jak dawki lekarstwa, wtedy najlepiej skutkuje). Ilość zabiegów jest zależna od stanu rozwoju choroby oraz od indywidualnej zdolności regeneracji organizmu.
Jeżeli pacjent pokona wewnętrzny lęk, bądź obrzydzenie i nabierze przekonania, że te malutkie stworzonka dadzą nam więcej niż zażywane garściami chemiczne preparaty, to jakość naszego zdrowia i życia ulegnie znaczącej poprawie.
Pijawki, to prawdziwe mini apteki. Dzięki znajdującej się w ich ślinie hurudynie, zapobiegającej powstawaniu skrzepów, pijawka potrafi wyssać pięć razy więcej pokarmu niż sama waży, a gdy się już nasyci i odpadnie z rany wypływa dziesięć razy więcej krwi.
Hirudyna okazała się bardziej skuteczna w zapobieganiu zawałom serca niż heparyna i aspiryna. Hirudyna wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, zmniejsza ryzyko powstania w naczyniach wieńcowych serca skrzepu krwi doprowadzającego do zawału.
Inne substancje produkowane przez pijawki hamują rozmnażanie się bakterii, rozszerzają naczynia krwionośne i miejscowo znieczulają skórę ( dlatego ukąszenie pijawki jest praktycznie bezbolesne ).
Tradycyjna medycyna zaleca w procesie leczenia pijawkami, użycie jednej pijawki na jeden kilogram ciała chorego. Współcześnie jednak stosuje się ich zazwyczaj znacznie mniej, a ich liczba zależy od wieku, zaawansowania choroby i długości jej trwania. Tak więc podczas jednego seansu przystawia się najczęściej od 4 do 20 pijawek, co trwa zazwyczaj około 15 - 20 minut.
Wiele osób mówi wprost - "dlaczego tak późno podjąłem leczenie pijawkami?".
Terapeuta, tak prowadzi zabieg, aby pacjent nie odczuwał strachu bądź obrzydzenia. Jeżeli pacjent nie chce widzieć pijawek, to ich nie widzi.
Ugryzienie pijawek odczuwane jest jako lekkie pieczenie, bądź szczypanie. Po około 10 minutach od rozpoczęcia zabiegu zaczynają działać substancje znieczulające i pacjent zupełnie się relaksuje, pijawka odpada sama, bądź jest zdejmowana przez terapeutę.
Z punktu widzenia pacjenta zabieg polega na przystawieniu pijawki do chorego miejsca na jego ciele. Tymczasem należy uświadomić sobie, że w czasie przyssania pijawki zachodzą dwa procesy:
- zepsuta krew znajduje swe ujście,
- pijawka lekarska uwalnia wiele substancji do krwioobiegu, w szczególności hirudynę, prostaglandyny, adelinę, galantynę, hialuronidazę, lipazy, neurotransmitery, antyelestazy.
Absolutnie wykluczone jest stosowanie tych samych pijawek dla różnych osób.
Przykład normalnego naskórkowania po zastosowaniu pijawek w owrzodzeniu trwającym 5 lat
Cztery kolejnen etapy gojenia owrzodzenia z użyciem pijawek.
Rana 5-cio letnia wygojona w 2 miesiące
Wygojone owrzodzenie żylne w przeciągu 2 miesięcy